„Neuroștiința pentru profesorul secolului XXI” – o experiență de învățare care schimbă vieți

Luni, 25 Aprilie 2016

Să fii un bun profesor în secolul XXI, o perioadă cu schimbări atât de rapide, înseamnă în primul rând să fii preocupat de dezvoltarea ta profesională, să ții pasul cu cele mai noi descoperiri științifice și să ai grijă și de creșterea spirituală. Desfășurat în perioada 2-9 aprilie 2016, cursul „Neuroștiința pentru profesorul secolului XXI”, susținut de Maica Sofronia Rădulescu a plecat de la ideea că progresele făcute de științele creierului și practicile unor psihologi celebri, precum Ross Greene, pot contura o relație sănătoasă a profesorilor cu elevii. Maica Sofronia, trainer cu multă experiență și profesor de Comunicare și Dezvoltare Personală la Școala „Varlaam Mitropolitul” a reușit să-i conducă pe cei 16 participanți pe drumul spre comunicarea eficientă cu elevii. Au fost discutate soluțiile pentru depășirea situațiilor problematice la clasă, s-au identificat cauzele emoționale ale acestora și s-a conceput un program clar de construire a unei activități didactice reușite. S-a discutat despre rolul regulilor și procedurilor, despre urmările nerespectării lor și despre tehnicile de implicare a elevilor în sarcinile de lucru. Trainingul face parte dintr-o serie de cursuri organizate de Centrul de Formare și Inovare al Fundației „Varlaam Mitropolitul” din care mai fac parte și: Inteligențele multiple, Cum dezvoltăm inteligența duhovnicească, Limbaje de comunicare, Leadership slujitor sau Profesorul eficient. Cursurile CFI se adresează atât profesorilor, cât și părinților și preoților.

Participanții la „Neuroștiința pentru profesorul secolului XXI” au apreciat importanța lucrurilor învățate pentru cariera lor didactică: „Cursul mă ajută să recunosc problemele interioare și să le rezolv în timp”, „pot acum să găsesc soluții pentru cele mai problematice situații de la școală”, „Pentru mine cursul a fost absolut fantastic!”, „Beneficiile avute de pe urma acestui curs sunt așa de mari încât nu le pot cuantifica în orice altceva!”, „Este un curs obligatoriu pentru orice profesor!”, „Lucrurile învățate aici pot schimba o viață!”, „Este cel mai folositor curs din toate cele la care am participat”, „Așa ar trebui să arate toate trainingurile!”.